Ile kosztuje klimatyzacja z montażem w domu? -


Ile kosztuje klimatyzacja z montażem w domu?

Strona główna » Aktualności » Ile kosztuje klimatyzacja z montażem w domu?

Ile kosztuje klimatyzacja z montażem w domu?

Na koszt zainstalowania w domu klimatyzacji składają się dwie kwestie: wybór urządzenia oraz usługa instalacji. W pierwszym przypadku inwestor sam decyduje o wysokości poniesionych kosztów, zaś w przypadku montażu instalacji klimatyzacji domowej cena uwzględnia nie tylko robociznę, ale przede wszystkim powierzchnię obiektu i wybrany model urządzenia.

O ile koszt urządzenia można oszacować, ponieważ najtańsze modele są dostępne na rynku za już około kilkaset złotych, a te najbardziej rozbudowane i posiadające sporo dodatkowych funkcji – za kilka tysięcy, to koszt montażu klimatyzacji domowej zawsze ustalany jest indywidualnie. Przyjmuje się jednak, że cena usługi waha się w granicach od 1000 do 3000 zł.

Ile kosztuje klimatyzacja domowa w Warszawie?

Zakładając powierzchnię pomieszczenia wynoszącą maksymalnie 40 m², inwestor może pozwolić sobie na zakup klimatyzacji domowej w Warszawie o mocy nieprzekraczającej 3,5 kW. Dość dobrej jakości urządzenia o takich parametrach będą kosztować – w zależności od producenta – w granicach od 2500 do 10000 zł. Ostateczna cena zależy zwykle od marki i ilości dodatkowych funkcji, jakie sprzęt oferuje użytkownikom.

Z kolei montaż klimatyzacji domowej jest uzależniony głównie od powierzchni budynku. Takie prace na rynku wyceniane są przez fachowców w granicach od 1000 do 3000 zł.

Najtańsza opcja zainstalowania klimatyzacji domowej w Warszawie wyniesie więc minimum 3500 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że to, ile kosztuje klimatyzacja z montażem w domu, uzależniona jest od większej ilości czynników i warto zawsze zapytać o kosztorys takich prac.

Od czego zależy ostateczny koszt klimatyzacji w domu?

Instalacja klimatyzacji domowej w Warszawie wymaga przygotowania projektu – również to urządzenie działa w oparciu o cały system oraz nieraz skomplikowaną instalację. Tę kwestię biorą na siebie najczęściej firmy oferujące urządzenia wraz z montażem, doliczając projekt do całościowych kosztów lub wyodrębniając go jako osobno płatny element.

Jeśli chodzi o klimatyzację w domu, cena będzie zależeć głównie od rodzaju wybranego urządzenia, ponieważ to ono będzie największym kosztem całego przedsięwzięcia. Jak już wspomnieliśmy, cena najczęściej wybieranych modeli waha się od 2500 do ok. 10000 zł.

Koszt wykonania montażu uzależniony jest z kolei od takich kwestii jak:

  • rozmiaru budynku,
  • stopień skomplikowania samej instalacji, jaką należy wykonać w obiekcie,
  • odległość pomiędzy kolejnymi jednostkami,
  • miejsce przeznaczone pod instalację klimatyzacji w domu, często wymagające skorzystania z dźwigu lub postawienia rusztowania,
  • dodatkowe prace, np. konieczność dołączenia do instalacji pompki skroplin.

Ważne kwestie, związane z montażem klimatyzacji domowej w Warszawie

O formalnościach związanych z montażem klimatyzacji domowej w Warszawie powinni pamiętać przede wszystkim użytkownicy mieszkań zlokalizowanych w blokach albo kamienicach. Przed podjęciem się prac powinni oni uzyskać zgodę zarządców budynków na wykonanie niezbędnych prac. To szczególnie ważne, jeśli przyszły posiadacz klimatyzacji domowej w Warszawie mieszka w zabytkowym obiekcie. W niektórych przypadkach zdarza się, że administrator przeprowadzi sondę wśród innych mieszkańców, aby zapytać o brak przeciwwskazań co do instalacji.

Jeśli z jakichś przyczyn, np. ochrony zabytkowej struktury architektonicznej budynku, zarządca nie wyrazi zgody na instalację klimatyzacji w domu, jednostkę można przytwierdzić do podłogi balkonu. Zgodnie z prawem ten element jest integralną częścią mieszkania i podlega zarządzeniom posiadaczy nieruchomości. Instalacja w takim miejscu nie ma znaczenia dla wydajności czy samego działania urządzenia.